هدف دولت حمایت از خودروسازی است

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصاد ایران، سعید شیرکوند، در نشست با مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با تاکید بر این‌که هدفمان حمایت از خودروسازی به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور است، گفت: با اقدامات ایران خودرو، امیدواری بسیار زیاد است که بتوانیم خودروساز خوبی هم در منطقه و هم در دنیا شویم.
وی گفت: هزینه تمام شده خودرو بسیار بالا رفته و از سوی دیگر قیمت فروش محصولات در حدی باقی مانده که خودروساز حتی قادر به تامین هزینه تمام شده نیست. از سوی دیگر نیز قیمت خودرو در بازار به شکل غیر متعارفی افزایش یافته است.
شیرکوند تصریح کرد: عدم تعادل فعلی که نتیجه تحریم ها و شرایط خاص اقتصادی کشور است، سبب شده تا دولت توجه جدی به موضوع خودرو داشته باشد.
معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای شده و در واقع تقاضای موجود برای مصرف آن نیست، از طرفی شرایط برای تولید کنندگان نیز بسیار سخت شده است.
وی اظهار امیدواری کرد، با گزارش‌هایی که تهیه و در جلسه کارگروه جهش تولید ارایه می شود، تصمیم خردمندانه ای اخذ شود که تولید در بخش خودرو جهش لازم را پیدا کند.
ایجاد اشتغال در زنجیره تامین و تولید اتوبوس ایران خودرو دیزل
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز در این نشست، با اشاره به دستاوردهای شرکت ایران خودرو دیزل در تولید و توسعه محصولات خود، بیان کرد: امسال، پس از هشت سال وقفه خط تولید اتوبوس احیا شد. این مسیر در ابتدا با ارزبری ۵۸ هزار یورویی آغاز و امروز به ۴۴ هزار یورو ارزبری در تولید هر دستگاه از اتوبوس ها رسیده است.
فرشاد مقیمی با بیان این‌که دو کشنده ۱۹۴۳ و ۲۶۳۰ از تولیدات فعلی ایران خودرو دیزل به شمار می روند که در حال عبور از مراحل انجام تست های نهایی و آماده سفارش گذاری هستند، اظهار کرد: در حال حرکت به سمت ایجاد قابلیت هایی مانند قرار دادن اتاق جدید و شرایط راحتی راننده در هنگام رانندگی و سفرهای برون شهری هستیم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در ادامه افزود: موتور ۴۵۷ نیز پس از هشت سال توقف توسط شرکت ایدم تولید می شود. این موتور تا پیش از این به کشور وارد می شد، اما در حال حاضر با ۳۵ درصد ساخت داخل و با استاندارد آلایندگی یورو چهار، در حال تولید است.
وی با بیان این‌که ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید سالانه پنج هزار دستگاه اتوبوس را داراست، گفت: در حال حاضر ۴۰۰ سفارش قطعی ثبت شده است. این امر موجب اشتغالزایی می شود کما اینکه در حال حاضر نیز در زنجیره تامین و تولید اتوبوس، اشتغال‌زایی چشمگیری ایجاد شده است.
در ادامه این نشست گزارشی از اقدامات و برنامه های گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه نهضت ساخت داخل و جهش تولید ارایه شد.
پس از آن نیز معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهور و هیات همراه، از خطوط تولید ایران خودرو، مرکز تحقیق، طراحی و تکوین محصولات ایران خودرو و نیز شرکت ایپکو بازدید و هم چنین با حضور بر مزار شهید گمنام ایران خودرو، به مقام والای این شهید ادای احترام کردند.

  • منبع : ایکوپرس
برچسب ها