قیمت ۵۰ دلاری نفت دوام نیاورد

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصاد ایران،بن‌بست محرک مالی در واشنگتن، احتمالاً افزایش قریب‌الوقوع تقاضا را کمرنگ کرده است. به همین دلیل هم قیمت نفت آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد، افزایش پیدا نکرد. بلومبرگ گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

با توقف مذاکرات دو حزب در مورد دور دیگری از محرک‌های مالی ایالات‌متحده، معاملات آتی در نیویورک از بالاترین سطح ۹ ماهه کمی عقب نشست. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت کمتر از یک درصد در این هفته افزایش داشت. این کاهش قیمت تا حدی زیادی بعدازاینکه نفت برنت بالای ۵۰ دلار در هر بشکه رسید، قابل‌انتظار بود.

به گفته کارشناسان واکسن راه را برای آینده‌ای باز می‌کند که تقاضا به حالت عادی برگردد، این همان چیزی است که بازار به آن چشم دوخته است. البته در این مسیر مشکلاتی وجود دارد، اما واکسن راحت‌ترین راه‌حل است.

طبق شاخص‌های بلومبرگ، با بهبود چشم‌انداز بازار، معاملات آتی نفت خام ایالات‌متحده از اواخر ماه اکتبر حدود ۳۰ درصد افزایش‌یافته است. مصرف جهانی بنزین و گازوئیل هفته گذشته به بالاترین سطح در دو ماه گذشته رسید. این وضعیت نشان می‌دهد که تأثیر تعطیلی‌های سراسری اخیر ویروس کرونا در حال کاهش است.

از طرفی خرید توسط پالایشگاه‌های چینی و هند نشان می‌دهد که تقاضای فیزیکی آسیا احتمالاً تا یک ماه دیگر حفظ خواهد شد.

اما دلایلی برای مکث وجود دارد. هفته جاری، دومین هفته رکورد تولید نفت خام ایالات‌متحده زده شد. هم‌زمان افزایش قیمت نفت ممکن است در اوایل سال آینده محدود شود، چراکه نگرانی‌ها درباره تعطیلی ناشی از ویروس کرونا و شکاف ایجادشده میان کشورهای اوپک وجود دارد.

بااین‌حال برخی کارشناسان هنوز معتقدند که بازار نفت در اواخر سال بهبودی خوبی داشته‌اند. اما ریسک‌ها هنوز بالاست و نفت خام هنوز از این وضعیت در امان نیست.

*قیمت‌ها

وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژانویه، ۲۱ سنت کاهش یافت و به ۴۶٫۵۷ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت هم برای تسویه‌حساب ماه فوریه ۲۸ سنت کاهش یافت تا هفته را باقیمت ۴۹٫۹۷ دلار به پایان برساند. این شاخص هفته جاری ۱٫۵ درصد رشد داشت.

اوپک پلاس تصمیم گرفته است مقدار کمی از تولید را در ماه ژانویه به بازار بازگرداند. در ایالات‌متحده داده‌های دولت نشان می‌دهد که رانندگی در بزرگراه‌ها افزایش‌یافته است. اگرچه هنوز برای این زمان سال، نسبتاً کم است.

وضعیت برای اوپک و متحدانش روزبه‌روز دشوارتر خواهد شد. آنها باید روی مرز باریکی میان حجم و قیمت حرکت کنند. در این میان گروه تولیدکنندگانی هم وجود دارند که به دنبال افزایش درآمد و جلوگیری از بازگشت قابل‌توجه ایالات‌متحده و سهم او از بازار هستند.

  • منبع : اتاق بازرگانی
برچسب ها