عرضه فولاد در بورس قیمت را کنترل می‌کند

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصاد ایران، بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: در یک سال گذشته، هرگاه بازار فولاد ملتهب می‌شد؛ فشار را به شکل قیمت‌گذاری‌های دستوری و یا به شکل محدودیت‌های معاملاتی روی تولیدکنندگان شمش وارد می‌آوردند، درحالی‌که اشکال کار، جای دیگر بوده است.

سبحانی اضافه کرد: دولت در نظر داشت با ایجاد محدودیت بر معاملات شمش فولاد، بازار را تنظیم کند اما این اقدام دولت، فاصله قیمت مواد اولیه و محصول نهایی را هر روز بیشتر کرد و به تعبیری رانت بزرگی نصیب بخشی از فعالان این حوزه کرد.

نقطه قوت شیوه نامه دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ادامه داد: شیوه‌نامه‌ای را دولت به تصویب رسانده که باوجود برخی معایب آن، اما نقاط قوتی هم دارد. در این شیوه‌نامه به محصول نهایی نیز توجه شده و عرضه این کالاها و کنترل قیمت آن‌ها مورد تأکید قرار گرفته است. براین اساس، شرکت‌هایی که محصولی مانند شمش را از بورس خریداری می‌کنند؛ تولیدات حاصل از آن را نیز باید در بورس عرضه کنند. این دستورالعمل در صورت اجرایی شدن یک نقطه قوت در بازار خواهد بود که باعث ایجاد شفافیت می‌شود.

سبحانی افزود: مشکل کنونی فولادکاران، این است که به دلیل ایجاد محدودیت برای صادرات با ازدیاد عرضه مواجه شده‌اند. به همین دلیل روی قیمت هیچ رقابتی صورت نمی‌گیرد و کشف قیمت و رقابت از بین می‌رود.

وی ضمن انتقاد از مقاومت برخی نوردکاران برای عرضه بورسی محصولاتشان، هشدار داد: ادامه این مقاومت باعث رشد قیمت محصول نهایی می‌شود و چند برابر شدن قیمت میلگرد گواهی بر این مدعاست. این اتفاق همچنین سبب می‌شود هزینه ساختمان‌سازی در کشور به‌شدت افزایش یابد و قیمت مسکن برای مصرف‌کننده با رشد غیرقابل‌تحمل روبرو شود. همه این اتفاقات به سرچشمه ماجرا که عدم عرضه محصولات در بورس است بازمی‌گردد.

سبحانی ادامه داد: التهابات بازار و رشد بی‌محابای قیمت می‌تواند با عرضه در بورس کنترل شود چراکه در بورس هم عرضه‌کننده، هم خریدار، هم مورد معامله و هم قیمت مشخص است و کسی نمی‌تواند کالا را با قیمت‌های غیرمنطقی و خارج از نظم عرضه و تقاضا به فروش رساند.

  • منبع : مهر
برچسب ها