2

زیر بار هزینه گزاف یا غیر ضروری نروید

  • کد خبر : 2706
  • ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
زیر بار هزینه گزاف یا غیر ضروری نروید
تعمیر خودرو فرایند پراسترس و گرانی است اما نکته این جا است که صاحبان خودرو باید مراقب باشند زیر بار هزینه های غیرضروری نروند.

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصادایران، اگر به هر دلیلی مجبور شده اید خودروی خود را به تعمیرگاه جدیدی ببرید –به دلیل تغییر محل زندگی،‌ یا هر دلیل دیگر- ممکن است مکانیک خودرو هزینه های غیرضروری روی دست تان بگذارد. برای مثال ممکن است به شما گفته شود که رنگ یا بوی روغن ترمز تغییر کرده و باید عوض شود. روغن ترمز هر دو یا سه سال یک بار نیاز به تعویض دارد. روغن هیدرولیک فرمان در طول عمر خودرو شاید یک یا دو بار نیاز به تعویض داشته باشد.

در خودروهای قدیمی تعویض روغن  بعد از پیمایش  ۵۰۰۰  کیلومتر لازم بود اما بر اساس گفته ی انجمن مهندسی آمریکا با روغن های صنعتی جدید full-synthetic oil‌ خودروهای جدید تا ۱۵۰۰۰ مایل [۲۴ هزار کیلومتر] هم نیاز به تعویض پیدا نمی کنند. به بیان دیگر در خودروهای جدید تعویض روغن بیشتر از سالی یک بار نیاز نیست. بهترین کاری که صاحب خودرو باید انجام دهد این است که به دفترچه راهنمای کارخانه خودروسازی مراجعه کند و دستورالعمل سازنده خودرو را انجام دهد.

برخی از مکانیک ها هم توصیه می کنند که باید حتماً از روغن های مصنوعی Synthetic Oil ‌ استفاده کنید که معمولاً گران تر است. البته استفاده از این نوع روغن ها معمولاً مزایای بیشتری دارند اما ممکن است اصلاً برای خودروی شما مناسب نباشد. بنابراین باز هم توصیه می شود که به دفترچه راهنمای خودروی خودتان مراجعه کنید و توصیه سازنده را رعایت نمایید.

اگر از مکانیک خود شنیدید که می گوید ماده خنک کننده خودروی شما باید عوض شود، گوش هایتان باید تیز شود. باید بدانید که ماده خنک کننده به هیچ عنوان مثل روغن خودرو نیست و شاید در طول عمر یک خودرو حتی یک بار هم نیاز به عوض کردن نداشته باشد. اتفاقاً توصیه واقعی این است که از مخلوط کردن مواد خنک کننده با هم پرهیز کنید و از تعویض بی جا و بی مورد خنک کننده خودرو اجتناب کنید.

خودروهای جدید، به طور خودکار روی صفحه نمایش یا گیج الکترونیکی داشبورد زمان سرویس دوره ای را یادآوری می کنند، در خودروهای قدیمی تر باید به دفترچه راهنما مراجعه کرد. در خیلی از کشورهای دنیا که خودرو به روش لیزینگ اجاره می شود، رعایت سرویس های دوره ای اهمیت خاصی دارد. سرویس دوره ای خودرو بر اساس دفترچه راهنمای خودرو، از پرداخت هزینه های گزاف و غیرضروری جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید که بیشتر سرویس های نگهداری خودرو بر اساس پیمایش هستند نه زمان.

از موارد دیگری که تعویض بی جا و بی موقع آن به هزینه های شما می افزاید، تعویض روغن سامانه انتقال قدرت [روغن گیربکس] است. پشت گوش انداختن دوره ای و به موقع می تواند باعث خسارت شود اما دلیل نمی شود که زودهنگام روغن گیربکس را عوض کنید. به جای توصیه مکانیک، به دفترچه راهنما مراجعه کنید و به موقع تعویض کنید.

یکی دیگر از مواردی که مکانیک ها به صاحبان خودرو توصیه می کنند که در اغلب موارد نیازی به آن نیست، شست و شوی انژکتور است. خیلی از اوقات هم تأثیر روی عملکرد خودرو ندارد. اگر از سوخت مناسبی استفاده می کنید به احتمال زیاد هیچ وقت نیاز به شست و شوی انژکتور پیدا نمی کنید. اگر خودروی شما خشک کار می کند، به احتمال زیاد مشکل از جای دیگری است و ربطی به شست و شوی انژکتور ندارد.

از مکانیک هایی که در شما احساس ترس و ناامنی ایجاد می کنند هم برحذر باشید. معمولاً شگرد برخی از مکانیک ها است که با این احساس ترس، خرج بالاتری روی دست شما می گذارند که در بیشتر موارد ضروری نیست.

در مورد ترمز هم باید حواس تان به واژه هایی که مکانیک ها به کار می برند باشد. در خیلی از موارد فقط عوض کردن لنت کافی است و نیازی به تعویض کل سامانه ترمز نیست. البته زمانی که چرخ ها بازدید می شوند،‌ اگر نیاز به تعویض لنت باشد،‌ مکانیک ها معمولاً روتورها را تمیز می کنند اما در حالت عادی نیازی به تعویض کل سامانه ترمز نیست.

اکثر خودروهای جدید هیچ نیازی به روغن کاری یا گریس کاری ندارند. بنابراین به سادگی زیر بار چنین خرجی نروید. مگر این که خودروی شما واقعاً قدیمی است و صدای جیر جیر از خودرو را می شنوید.

ممکن است مکانیک شما بگوید که وارانتی یا گارانتی شما شامل دست مزد می شود اما شامل قطعات نمی شود. در آن صورت باید نگاهی به جزئیات وارانتی خودرویتان بیندازید چون معمولاً وارانتی خودرو شامل هم مزد هم قطعات می شود.

متأسفانه مشاهده شده است که مکانیک ها با استفاده از مواد خنک کننده،‌ وانمود می کنند که رادیاتور خودرو نشت پیدا کرده است و تعمیر گرافی را روی دست مشتری می گذارند. بعضی اوقات با همین روش وانمود می کنند که خودرو نیاز به تعویض فیلتر هوا دارد. به خاطر داشته باشید که فیلتر هوا زیر ۲۰ هزار مایل [۳۶ هزار کیلومتر] نیاز به تعویض ندارد.

اگر مکانیکی به شما تعویض تایرها را پیشنهاد کرد، حتماً کد چهار رقمی روی تایر را بخوانید چون، تایر یا لاستیک نو هم تاریخ انقضا دارد و ممکن است زمان طولانی روی قفسه فروشگاه خوابیده باشد. برای مثال روی تایر اگر عدد ۱۰۱۹ را مشاهده کردید معنی آن این است که تایر در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ تولید شده است. از خرید تایری که ۵ یا ۶ سال از عمرش گذشته باشد،‌ حتی اگر نو هم باشد پرهیز کنید.

بیشتر اوقات شما برای یک مشکل به تعمیرگاه مراجعه می کنید اما مکانیک شما چند مشکل دیگر هم به آن اضافه می کند. به خاطر داشته باشید هیچ مکانیکی حق ندارد، به جز موردی که با هم توافق کرده اید، کار بیشتری انجام دهد و دست مزد بیشتری طلب کند. برای همین هنگام مراجعه باید حتماً به طور دقیق مشکل مشخص شود و برآورد هزینه به عمل آمده و توافق صورت پذیرفته باشد.

اگر یک لپ تاپ در منزل دارید خودتان را با اسکنر و پورت OBDII  خودرو آشنا کنید. این پورت در خودروها، ابزاری برای تشخیص عیب خودرو است که مخفف On-Board Diagnostic tool است. بد نیست قبل از مراجعه به تعمیرگاه یا نمایندگی، خودتان نگاهی به این اسکنر بیندازید و آماده پیش مکانیک بروید. آشنایی مختصر با عیوب خودرو هم کمک می کند زیر بار هزینه یا خرج گزاف و غیرضروری نروید. به گفته ی کامرون اسکات Kameron Scott  مؤسس وبسایت CarAudioNow.com اسکنرهای جدید طوری است که خیلی هم نیاز به تخصص در این زمینه ندارد و به راحتی عیب خودرو را پیدا کرده و حتی قطعه ای که نیاز به تعویض دارد را معرفی می کند.

بهتر است پیش از مراجعه به مکانیک خودرو، خودتان اول یک تحقیق یا بررسی انجام دهید. مرورهایی که در فضای آنلاین منتشر می شوند هم می توانند در تحقیق شما مؤثر واقع شوند. با این حال بهترین کاری که صاحبان خودرو می توانند انجام دهند، مراجعه به دفترچه راهنما و اجرای دقیق و مو به موی سرویس های نگهداری است.

در حال حاضر وبسایت ها و اپلیکیشن های موبایلی در حال گسترش هستند و به طور تخمینی برآورد می کنند که هزینه های نگهداری و تعمیر خودروی شما به طور خاص چقدر است.

در ضمن مراقب این موضوع هم باشید که همیشه ارزان تر به معنی بهتر نیست مخصوصاً که قطعات خودرو می تواند با انواعی از کیفیت ها در بازار موجود باشد و ارزان تر در این جا می تواند به معنی به کار رفتن قطعات نامرغوب تر باشد.

در صورتی که با مکانیکی مواجه شدید که رفتار و واژه هایش به شما آلارم می دهد، از گفتن نه ابایی نداشته باشید. متأسفانه در این حرفه، مکانیک هایی وجود دارند که می خواهند از عدم اطلاع کافی شما سوءاستفاده کنند، بنابراین به سادگی زیربار هزینه های غیرضروری نروید.

لینک کوتاه : https://ietv24.com/?p=2706

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.