تسلا برنامه دارد وارد بازار هندوستان شود، که کار آسانی نیست

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصاد ایران، سال گذشته از ۲٫۴ میلیون دستگاه خودرویی که در کشور هندوستان فروخته شد، فقط ۵۰۰۰ دستگاه خودروی برقی بود. در کشور هندوستان قطعه سازان محلی از عهده تولید باتری خودروهای برقی برنمی آیند، در کشوری به این پهناوری، امکان داشتن شبکه ای از جایگاه های شارژ خودروهای برقی کاری عظیم است که به سرمایه گذاری بسیار هنگفت نیاز دارد، ولی از همه مهمتر، بازار هندوستان،‌ بازاری است که مردم آن به قیمت خیلی حساس هستند. بنابراین فروختن خودروهای تسلا در بازار هندوستان هم نیاز به فائق آمدن به برخی از موانع و معضلات دارد.

شاید بتوان این نکته را به سایر موانع اضافه کرد که سامانه های مخصوص خودران که برای بازارهای آمریکا کالیبره شده اند، چگونه می توانند از پس ترافیک حجیم و فوق سنگین جاده های هندوستان برآیند.

بر اساس پیش بینی عمار ماستر Ammar Master‌ از کارشناسان مؤسسه مشاوره ای «ال آم سی اتومتیو»LMC Automotive  می گوید بر اساس انتظار او، در پنج سال اول ورود تسلا به هندوستان شاید سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودروی برقی تسلای مدل۳ به فروش برسد. او می گوید: «هندوستان به عنوان یک کشور هنوز به آن سطح از آگاهی محیط زیستی نرسیده است که اولویت اول را برای مسائلی مثل محیط زیست قائل شود. اولین اولویت تعیین کننده برای خرید خودرو در هندوستان، قیمت است. ممکن است افرادی با درآمد بسیار بالا مثل ستارگان سینما یا مدیر عاملان شرکت های بزرگ از آن به عنوان ارزش برند و حفظ پرستیژ استقبال کنند. اما بعد از آن باید دید چه تعداد خریدار وجود دارد؟»

تسلا اوایل ماه سال جدید، در کشور هندوستان یک شرکت محلی را به ثبت رساند که اولین قدم برای ورود به بازار این کشور به حساب می آید. انتظار می رود که فعالیت این شرکت از اواسط سال ۲۰۲۱ آغاز شود.

در فاز اول،‌ تسلا قصد دارد از طریق این شرکت، تعدادی خودروی «مدل۳» را با قیمت حدود ۶۵ هزار تا ۷۵ هزار دلار وارد کشور هندوستان کند که تقریباً دو برابر قیمت این خودرو در بازار آمریکا است.

معنی آن این است که تسلا مدل۳ باید به رقابت با سگمنت خودروهای برقی پرتجمل [لاکچری] مثل جاگوار-لندرور و مرسدس بنز برقی بپردازد.

اولین خودروی برقی لاکچری در هندوستان مرسدس بنز مدل EQC‌ بود که در ماه اکتبر ۲۰۲۰ با قیمت ۱۳۶ هزار دلار وارد بازار هندوستان شد و از آن به بعد فقط تا به حال ۳۱ دستگاه از آن به فروش رسیده است. این آمار را شرکت تحقیقاتی خودرویی جِیتو داینمیکس JATO Dynamics منتشر کرده است. خودروساز لاکچری بریتانیایی جگوار-لندرور JLR‌ هم که صاحب اصلی آن تاتامورز هندوستان است برنامه ریزی کرده است که «آی-پیس» I-PACE برقی این برند بریتانیایی را تا قبل از ماه مارس ۲۰۲۱ وارد بازار هندوستان کند. این خودرو در بازار آمریکا ۷۰ هزار دلار به فروش می رسد.

با این که زیرساخت های حمل و نقل از جمله جاده ها در هندوستان در سال های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته، انضباط رفت و آمد –مثل رانندگی بین خطوط- هنوز در سطح بسیار ابتدایی باقی مانده است. تحلیل گران صنعت خودرو می گویند استقرار یا کالیبره کردن خیلی از امکانات و ویژگی های تسلا مثل سامانه حفظ بین خطوط در هندوستان کار بسیار دشواری است مخصوصاً در خیابان های بسیار شلوغ شهرهای بزرگ. همچنین مواردی مثل عبور حیوانات اهلی یا ولگرد، عبور رمه و گله از وسط خیابان، چاله های بسیار زیاد در سطح جاده ها، در مقایسه با آمریکا،‌ جایی که تسلا در آن تنظیم و کالیبرده شده، بسیار متفاوت است.

راوی بهاتیا Ravi Bhatia‌ مدیر مؤسسه مشاوره ای جیتو داینمیکس می گوید: «اکثر امکانات و آپشن های سطح بالای خودروی تسلا در هندوستان بلااستفاده باقی می مانند و کسانی که این خودروها را می خرند، نمی توانند از ذره ذره پولی که پرداخته اند استفاده کنند، با این که پول امکانات ممتاز را پرداخته اند.»

روحان پاتل Rohan Patel از مدیران اجرایی ارشد تسلا در ایالات متحده از کسانی است که فروش تسلا در هندوستان را پیگیری می کند. این غول سازنده خودروهای برقی به دنبال استخدام ۱۵ تا ۲۰ نفر در زمینه فروش و بازاریابی است.

هندوستان یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا را در خود جای داده و از همه کشورها بیشتر به خودروهای پاک با آلایندگی کم نیاز دارد اما برخلاف کشوری مثل چین، دولت فدرالی هندوستان، سیاست گذاری جامعی در زمینه کاهش آلایندگی ها ندارد و از این رو حتی خودروسازان این کشور هم اجباری احساس نمی کنند که در بخش خودروهای برقی سرمایه گذاری کنند.

یکی دیگر از مسائل مهمی که مانع سرمایه گذاری در بخش خودروهای برقی در هندوستان شده است، هزینه سنگین قطعات باتری های خودروهای برقی است که قیمت خودرو را خیلی بالا می برد.

ضمن آن که مالیات و عوارض گمرکی واردات خودرو به هندوستان [به منظور حمایت از صنعت داخلی] بسیار بالا است و حتی ایلان ماسک مدیر عامل تسلا این موضوع را به زبان آورده است.

در مقایسه با هندوستان، کشور چین در سال گذشته ۱٫۲۵ میلیون دستگاه خودرو با سوخت های جایگزین سوخت های فسیلی از جمله خودروهای برقی به فروش رسانده است. البته در مقایسه با کل خودروهای به فروش رسیده در سال ۲۰۲۰ که به رقم ۲۰ میلیون دستگاه رسیده، باز هم رقم قابل توجهی نشده است.

تسلا در بازار چین، به یک بازیگر مهم در تولید خودروهای برقی تبدیل شده است. یک سوم فروش خودروهای جهانی تسلا در بازار چین اتفاق افتاده است. تسلا در چین کارخانه هم دارد.

دانیل ایوس Daniel Ives از شرکت ودبش Wedbash‌ می گوید تا ۷ یا ۸ سال دیگر ۵ درصد از فروش جهانی تسلا در بازار هندوستان محقق خواهد شد؛‌ البته کلید موفقیت تسلا در هندوستان همکاری با سازندگان محلی است. ایجاد زنجیره تأمین محلی برای ساخت خودروهای برقی حداقل به چند سال وقت نیاز دارد. به نظر می رسد که هندوستان مکانی با پتانسیل بالا است و تسلا نمی خواهد در دوران گذار به خودروهای برقی، خیلی دیر وارد بازی شود.

  • منبع : اتوبلاگ
برچسب ها