4
ظرفیتی مطلوب برای توسعه

افزایش سرمایه ۲۲۴۳ درصدی بانک دی

  • کد خبر : 2532
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
افزایش سرمایه ۲۲۴۳ درصدی بانک دی
مدیرعامل بانک دی، تحقق افزایش سرمایه این بانک را سرآغاز تحولی بنیادی و دستاوردی کم‌نظیر در نظام بانکی دانست که روند  سودآوری و کسب درآمدهای عملیاتی را شتاب خواهد بخشید.
به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصادایران، برات کریمی با اشاره به اهمیت و ضرورت افزایش سرمایه بانک دی گفت: افزایش سرمایه بانک در راستای بهبود وضعیت مالی و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت یک اقدام حیاتی برای بانک دی محسوب می‌شد و بر همین اساس از ابتدای سال ۱۳۹۹ برنامه افزایش سرمایه بانک از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و آورده نقدی سهامداران به عنوان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های سهامداران در دستور کار جدی بانک قرار گرفت.
وی ادامه داد:  با مساعدت‌های بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۹ برگزار و با پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۶٫۴۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد ریال معادل ۲۲۴۳ درصد موافقت شد.
کریمی با یادآوری این ‌که در حال حاضر افزایش سرمایه بانک دی، ظرفیت‌های مطلوبی برای پیشرفت و توسعه بانک و ارتقای رضایتمندی ذی‌نفعان ایجاد کرده است، گفت:  افزایش سرمایه، فرصت‌های جدیدی را پیش روی فعالیت حرفه‌ای بانک خواهد گشود و بی‌شک سهام بانک دی را به یک سهم دارای ارزش ذاتی قابل توجه تبدیل خواهد کرد.
وی افزود: مهم‌ترین مأموریت بانک، بانکداری و بهبود شاخص‌های عملیاتی است و تحولات سهام به شرایط بازار سرمایه مرتبط است. اما بانک دی همواره تلاش دارد با بهبود در نتایج عملکردی خود، در وضعیت سهام اثرگذار باشد. توصیه می‌کنم سهامداران عزیز بدون توجه به شایعات و ارتقای دانش و سواد سرمایه‌گذاری و نیز در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و دستاوردهای قابل اتکای بانک دی، تصمیمات منطقی و مناسبی برای مدیریت سهام خود اتخاذ کنند.
مدیرعامل بانک دی با بیان این‌که این بانک دی پس از تحقق افزایش سرمایه از لحاظ میزان سرمایه در رتبه پنجم بانک‌های خصوصی قرار گرفته است، گفت: در همین حال تلاش شد به‌طور همزمان با پیگیری موضوع افزایش سرمایه، زیان انباشته بانک نیز کاهش یابد که در این موضوع نیز دستاوردهای بزرگی نصیب بانک دی شده است.
وی افزود: زیان انباشته بانک دی در آذرماه سال ۱۳۹۸ از مرز ۱۳۸ هزار میلیارد ریال عبور کرده بود که با حدود ۵۰ درصد کاهش در یک سال، به کمتر از ۷۵ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۹ رسید.
کریمی، فروش دارایی‌های مازاد را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های هیئت‌مدیره بانک دانست و گفت: بانک دی در راستای اجرای مفاد مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و به منظور افزایش قدرت تسهیلات‌دهی و تمرکز بر فعالیت بانکداری و بهبود انواع نسبت‌های مالی، تسریع در روند واگذاری انواع دارایی‌های مازاد بانک و شرکت‌های گروه را در دستور کار قرار داده که این امر با جدیت انجام شده  همچنان در حال پیگیری است.
وی افزود: در یک سال گذشته ۲۰ درصد از  سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند و بخشی از سهام سایر شرکت‌های بورسی در مجموع به ارزش ۶۰ هزار میلیارد ریال واگذار شد که از این محل مبلغ ۵۴ هزار میلیارد ریال درآمد سود شناسایی شد که در کاهش زیان انباشته نقش مهمی داشته است.
مدیرعامل بانک دی تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های ویژه وصول مطالبات را از دیگر اقدامات جدی بانک دانست و گفت: با اقدامات و پیگیری‌های مستمر انجام شده در حوزه وصول مطالبات و همراهی نهادهای قضایی موفق شدیم NPL بانک را از ۶۲ درصد به ۱۷٫۵ درصد کاهش دهیم و طی مذاکرات و جلسات متوالی و نیز اقدامات قضایی علیه مدیونین موفق به وصول مطالبات مشکوک‌الوصول به میزان بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال شدیم که مجوعه این اقدامات در کمک به بهبود وضعیت مالی و افزایش قدرت اعطای تسهیلات بانک دی اثرگذار بوده است.کریمی، کاهش قیمت تمام‌شده پول را از دیگر اقدامات شاخص بانک دی دانست و گفت: قیمت تمام‌شده پول در پایان سال ۱۳۹۸ از مرز ۲۲ درصد فراتر رفته بود که با تغییر نگرش و هدف‌گذاری‌های مؤثر و گسترش خدمات بانکداری الکترونیک، این نسبت در پایان سال ۱۳۹۹ با ۷ درصد کاهش به عدد ۱۵ درصد کاهش یافته است.
وی افزود: در بخش منابع بانک، در یک سال گذشته شاهد رشد ۵۵ درصدی بودیم و منابع ارزان‌قیمت بانک نیز رشد ۳۴۷ درصدی را در این مدت تجربه کرده است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور به‌ویژه در دروه شیوع بیماری کرونا این میزان رشد، بسیار قابل توجه است.
مدیرعامل بانک دی با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های بانک دی، خدمت رسانی به خانواده معزز شهداء و ایثارگران است، گفت: با حمایت‎های بنیاد شهید و امور ایثارگران و راه‌اندازی میزهای خدمت در مراکز بنیادشهید استان‌ها توانسته‌ایم به یکی از دغدغه‌های جامعه ایثارگری برای دسترسی به شعب و خدمات بانکی بانک دی پاسخ دهیم که به زودی این میزهای خدمت در همه شهرهای کشور راه‌اندازی خواهند شد. همچنین با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری متقابل با پست‌بانک، امکان برخورداری جامعه معظم ایثارگری از ارائه خدمات بانک دی همزمان در ۶۰۰۰ باجه بانکی و ۶۲۷ هزار نقطه تماس مناطق روستایی پست‌بانک فراهم شده است.
وی افزود: برنامه‌ریزی برای افزایش سهم جامعه هدف بنیادشهید و امور ایثارگران از سبد تسهیلاتی بانک دی از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در زمینه توسعه خدمات به جامعه ایثارگری است که در پی آن ارائه تسهیلات خرد در قالب قرض‌الحسنه و عقود مبادله‌ای به اشخاص حقیقی و تخصیص اعتبار به صندوق اشتغال و کارآفرینی جامعه هدف بنیادشهید از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک در دستور کار شعب قرار گرفت.
کریمی همچنین اعطای تسهیلات به صورت غیرحضوری از بستر سامانه‌های بانکداری الکترونیک بانک دی را  از دیگر   اقداماتی برشمرد که در راستای کاهش مراجعه حضوری جامعه هدف به شعب و تسهیل دسترسی به خدمات بانکی در حال انجام است و تأکید کرد که با عملیاتی شدن این پروژه، سرعت ارائه تسهیلات به مشتریان و جامعه معظم ایثارگری به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.
مدیرعامل بانک دی با اشاره به همگرایی ایجاد شده و تمرکز بر هم‌افزایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های مشترک بانک و بنیاد شهیدگفت: در یک سال گذشته، تفاهم‌نامه‌های همکاری متقابل و با تکیه بر تمرکز منابع مالی بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد در بانک به امضا رسیده است که از جمله آن‌ها می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان اقتصادی کوثر، شرکت سرمایه‌گذاری شاهد، سازمان فرهنگی- سیاحتی کوثر، صندوق قرض‌الحسنه شاهد، بیمارستان‌های خاتم‌الانبیاء، ساسان و… اشاره کرد.
کریمی، یکی از راهبردهای اساسی بانک دی را داشتن برنامه‌ای مدون و منسجم در مسیر دیجیتالی شدن در راستای تسهیل دسترسی مشتریان به خدمات بانک دی و افزایش سرعت در ارائه خدمات بانکی دانست و گفت: تهدید کرونا با چابکی به فرصتی تبدیل شد تا مسیر دیجیتالی شدن بانک هموارتر شود و بانک دی به منظور ارائه خدمات بهتر و جلوگیری از ازدحام جمعیت به عنوان یکی از عوامل شیوع کرونا، در مسیر حرکت به سمت ارائه خدمات غیرحضوری و دیجیتالی کردن خدمات برای مشتریان گام‌های مؤثری برداشته است که یکی از اقدامات مؤثر در راستای الکترونیکی کردن خدمات شعبه‌ای، راه‌اندازی دو بستر «نت‌دی» و «جت‌دی» است که توسعه این زیرساخت‌ها، دیجیتالی شدن اکثر خدمات شعبه بر روی فضای برخط و ابزار موبایل را ایجاد کرده است.
وی افزود: تجهیز تمامی شعب بانک دی به دستگاه خودگردان در راستای گسترش خدمات بانکداری دیجیتال به‌ویژه در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا علاوه بر کاستن از حجم مراجعات حضوری به شعبه، امکان ارائه تمامی خدمات دستگاه‌های خودپرداز، عملیات دریافت وجوه نقد و واریز آنلاین وجه به حساب مشتریان را با دسترسی ۲۴ ساعته در شبانه‌روز برای جامعه هدف فراهم کرده است، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون بانک دی با داشتن دستگاه‌های خودپرداز، خودگردان، کیوسک صدور کارت هدیه و خودبانک، سبد محصولات خود را در حوزه ماشین های بانکی به بیش از ۱۲۰۰ دستگاه رسانده است که نسبت تعداد ماشین‌های بانکی به تعداد شعب بانک را به نسبتی بی‌نظیر در نظام بانکی تبدیل کرده است.
مدیرعامل بانک دی با اشاره به این‌که توجه به درآمدهای غیرمشاع حاصل از ارائه خدمات ارزی به مشتریان از طریق ارائه سبد متنوعی از محصولات، یک گام استراتژیک در سیستم درآمدی بانک‌ها محسوب می‌شود، گفت: بانک دی به‌ منظور تسهیل در انجام خدمات ارزی مشتریان، با ۲۷ شعبه ارزی فعال و اخذ تمامی مجوزهای مرتبط با فعالیت‌های ارزی از بانک مرکزی، ضمن گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های داخلی و خارجی، سبد جامع خدمات ارزی بین‌المللی را در چارچوب مقررات و ضوابط ارزی بانک مرکزی به مشتریان ارائه کرده است.
وی یادآور شد: ایجاد روابط و انعقاد قرارداد با شرکت‌های مطرح صادراتی کشور در حوزه پتروشیمی و خرید و فروش وجوه ارزی حاصل از صادرات این شرکت‌ها در سامانه نیما از جمله اقدامات بانک دی در بخش بین‌الملل بوده است که در کنار ایجاد درآمد برای گروه مالی دی، موجب افزایش و رسوب منابع ریالی ارزان‌قیمت این شرکت‌ها در شعب بانک شده است.
لینک کوتاه : https://ietv24.com/?p=2532

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.