اعداد دروغ نمی گویند

به گزارش شبکه تلویزیونی اقتصادایران، تعجبی ندارد اگر نامگذاری خودرو با شتاب و عجله صورت پذیرد، پیچیدگی های زیادی پیش می آید. پژوهشی توسط واناراما Vanarama انجام شده که نشان می دهد اسم هایی که از چند حرف و عدد تشکیل شده اند کمتر از اسم های واقعی در خاطرها می مانند.

در این پژوهش یک نظرسنجی انجام شد که در آن  ۵۰۰ نفر در بریتانیا در خصوص ۲۵۳ مدل خودرو از ۴۵ برند معروف  دنیا اظهار نظر کردند. هر چند تعداد شرکت کنندگان در این نظرسنجی بسیار محدود است و از اعتباری آماری می کاهد، اما به هر حال به نوعی بازتاب از این حقیقت است که اسم های واقعی بهتر از عدد و رقم در خاطرها می ماند و هر چه ساده تر و خوش آواتر باشد ماندگارتر می شود.

 اولین پرسشی که از آنها پرسیده شده است این بود که اگر خودرویی از کنار شما عبور کند، کدام خودرو را بهتر می شناسید و برند آن را تشخیص می دهید در بین خودروهای کوچک فورد فیستا، در بین خودروهای خانواده،‌ فولکس گلف و در بین خودروهای شاسی بلند ولووی ایکس سی ۹۰ از همه بیشتر امتیاز آوردند.

حتی در بین مدل های مختلف از یک برند هم این پدیده قابل مشاهده است. در بین سبد محصولات کمپانی فِراری از کشور ایتالیا، مدل های انزو، لافِراری و کالیفرنیا خیلی بهتر از مدل های ۸۱۲، ۴۸۸، F8‌ برای مردم قابل شناسایی تر هستند. هر چه باشد فرایند انتخاب نام کار بسیار پیچیده ای است و باید مراقب بار منفی کلمات، تکراری نبودن، خوش آوا بودن، توهین آمیز نبودن در زبان های دیگر و موارد بسیار پیچیده دیگر مد نظر قرار گیرد.

یکی از متداول ترین روش های نامگذاری، الهام از طبیعت (حیوانات تیزرو یا پرندگان آسمان) یا الهام از نام شهرها و شهرستان ها است. برای مثال برند سعات در اسپانیا، اکثر مدل های خود را از مکان های جغرافیایی در اسپانیا گرفته است. در آن سوی دیگر در طیف نامگذاری شرکتی مثل تسلا قرار دارد که سیستمی کاملاً غیرعادی و غیرمتعارف دارد و نام خودروهای خود را مدل ۳، مدل ایکس و مدل Y‌ گذاشته است.

  • منبع : واناراما
برچسب ها